«

»

Mar 22 2017

BIEG PAMIĘCI “TROPEM WILCZYM” ORAZ APEL POLEGŁYCH

Dnia 4 marca 2017, nasza młodzież uczestniczyła w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w parafii pw. Św. Pryscylli. W ramach obchodów odbył się „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział 400 osób. Przed Biegiem został wspólnie odśpiewany hymn Polski. Po ukończonym Biegu uczestnicy odebrali pamiątkowe medale oraz pakiety, które zawierały m.in. broszury edukacyjne. Następnie odczytano Apel Poległych, a po jego zakończeniu wszyscy udali się do sali parafialnej przy kościele, gdzie odbyła się projekcja filmu pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. W sali młodzież obejrzała trzy wystawy: „Tropem Wilczym”, „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich”, „Wyklęci do Szkół”, oraz kilkanaście plansz z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych.
Gościem honorowym uroczystości była P. Krystyna Kołacińska, uczestniczka powstania warszawskiego, żona kpt. Władysława Kołacińskiego ps. Żbik, wybitnego oficera Brygady Świętokrzyskiej NSZ, legendarnego dowódcy jednego z największych oddziałów partyzanckich antyniemieckiej konspiracji i powstania antykomunistycznego – Brygady Jasnogórskiej NSZ.