«

»

Mar 08 2018

Nowy podręcznik dla klasy trzeciej

Kochane Dzieci, Drodzy Nauczyciele i Szanowni Rodzice!

 

Podręcznik „Dwie Ojczyzny” to trzecia część książek przeznaczonych do nauki języka polskiego dla dzieci szkół polonijnych. Jest kontynuacją serii przeznaczonej dla klasy pierwszej: „Już czytam”, „ Już piszę”, „Już potrafię” oraz dwuczęściowej książki do klasy drugiej „W szkole i w domu”.

Tym razem główna bohaterka Ada, wraz z rodziną i przyjaciółmi z polskiej szkoły w Chicago, zaprasza Was do poznawania Polski, kraju Waszych rodziców i dziadków. Będziecie zatem mogli przeczytać o ważnych wydarzeniach historycznych, legendarnych postaciach oraz szczególnie cennych miejscach na mapie Polski. Wszystkie te informacje będą wprowadzeniem do świata historii i geografii Polski, z którym spotkacie się w starszych klasach. Pracując z tym podręcznikiem będzie mieć okazję poznać lub zweryfikować swoją wiedzę o Polsce.

Mam nadzieje, że zainteresuje Was cykl: „Spotkania z poezją”. Ma on na celu uwrażliwić Was na piękno literackiego języka i pokazać, że interpretacja poezji może być łatwa, a przy tym ciekawa, intrygująca i przyjemna.

Znajdziecie tutaj sporo ćwiczeń gramatycznych, słownikowych i ortograficznych, które ułatwią Wam posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie.  Zapewniam Was, że nie ma zbędnych reguł, których przecież i tak nikt nie będzie pamiętał!

Wzorem poprzednich książek zostały zachowane zadania domowe, w których rysunkiem lub słowem możecie wyrazić swoje zdolności, zainteresowania i zdobyte wiadomości, jak również sprawdzić możliwości językowe w tłumaczeniu z języka angielskiego na polski, a także z polskiego na angielski.

Mam nadzieję, że podręcznik „Dwie Ojczyzny” spełni swoje podstawowe funkcje, czyli zachęci Was do czytania, pisania i mówienia po polsku, czego z całego serca życzę.

Na koniec chciałabym podziękować za pomoc i współpracę przy pisaniu tego podręcznika pani Marii Łaszkiewicz, pracownikowi Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

                                                                                                                              

Danuta Szkutnik