«

»

Lut 20 2020

Wielki Bal Studniówkowy 2020 – Tak właśnie było !

Wielki Bal Studniówkowy 

W sobotę ,   25 stycznia bieżącego roku,  w Drury Lane w Oakbrook,  odbyła się studniówka wszystkich szkół polonijnych z Chicago i przedmieść.  Organizatorem tegorocznej zabawy była Polska Katolicka Szkoła im.  św. Ferdynanda. W zabawie wzięło  udział  wielu  młodych ludzi , a mianowicie 537 tegorocznych maturzystów.  Na ten wielki bal przybyła rekordowa  liczba  polonijnych szkół, które  zaprezentowały się  na samym początku, krocząc dumnie po ogromnej sali balowej. Oczywiście na początku zaprezentowała się szkoła św. Ferdynanda   na czele z dyrektor szkoły, panią Haliną Żurawski, księdzem Zdzisławem Torbą-proboszczem parafii św. Ferdynanda , przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego- p. Marta Robak, nauczycielkami klas maturalnych: p. Beatą Kozłowską i p. Izabelą Wenc. Za nimi w parach szło dumnie 42 maturzystów. Te eleganckie kobiety to nie uczestniczki gali rozdania Oskarów , a ci przystojni gentelmeni to nie goście forum biznesowego. Tak szykownie prezentowali się tegoroczni maturzyści! Za szkołą św. Ferdynanda wchodziły następne szkoły  z delegacjami i maturzystami,  i wszyscy oni byli witani przez gospodarzy gorącymi oklaskami  oraz pozdrowieniami. Wydarzenie zainicjowano nie tylko okolicznościowymi przemówieniami, ale też- by tradycji stało  się  zadość-odtańczeniem poloneza na 21 par. Przepiękny polonez młodzieży ze szkoły św. Ferdynanda urzekł wszystkich gości. 

Na najlepszych maturzystów czekała niespodzianka: 51 uczniów, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich uhonorowało medalem, pamiątkowym dyplomem i flagą papieską. Wylosowano też 14 stypendiow oraz bilet do Polski.

Częścią  rozrywkową studniówkowego balu było fantastyczne wykonanie swinga przez Zespół Pieśni i Tańca “Polonia”, którego domem jest właśnie szkoła św. Ferdynanda. Poloneza odtańczyli także wszyscy goście obecni na sali, proszeni do tańca przez tancerzy z zespołu Polonia. Gigantyczny sznur par,  tańczący w rytm poloneza,  to niezapomniana chwila, którą pamiętać będzie przez długi czas każdy uczestnik tego balu.

Godzinę przed północą, na środku sali pojawiła się  ogromna cyfra sto, która symbolizuje liczbę dni do matury.  Maturzyści,  tanecznym krokiem  przechodzili przez dwa wielkie zera, dając upust nagromadzonym emocjom. Młodzież bawiła  się  przy muzyce, która przygotował Piotr Marszałek . Pod koniec zabawy, na parkiet posypały się balony w kolorach szkoły św. Ferdynanda, a mianowicie: czerwonym, niebieskim i białym. Zabawa zakończyła się punktualnie o północy . Młodzi ludzie odjechali wspaniałymi limuzynami do swoich szkół, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice, aby zabrać ich do domu. Warto dodać, iż  transmisje ze studniówki można było oglądać na żywo, więc rodzice maturzystów też w pewnym sensie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym balu.

 

 

 

Izabela Wenc