«

»

Mar 13 2020

Ważne informacje w związku z Coronavirus

Szanowni Rodzice i Nauczyciele

Zważając na sytuację kryzysową, która toczy się wokół wirusa na ten moment, zajęcia w szkole odbędą się według planu zachowując wszelkie środki ostrożności tak jak wcześniej.

Sytuacja może ulec zmianie w każdej chwili tak więc proszę o sprawdzanie szkolnego FB oraz stronę internetową szkoły aby znać na bieżąco podejmowane decyzje…

OSTATECZNA DECYZJA OBECNOŚCI DZIECKA W SZKOLE NALEŻY DO WAS!!!

 

Koronawirus – jak się ustrzec przed niebezpiecznym wirusem? Instrukcja mycia rąk

Liczba osób zakażonych wirusem 2019-nCoV oraz przypadków śmiertelnych nim spowodowana stale rośnie. Wiadomo, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez zanieczyszczone dłonie oraz kontakt ze skażoną powierzchnią. W związku z tym GIS wydał instrukcję prawidłowego mycia rąk.

 1. Mity na temat zwalczania wirusa 2019-nCoV

Jest wiele mitów na temat ochrony przed koronawirusem. Niektórzy zastanawiają się też, czy płukanie nosa wodą z solą lub ust płynem do płukania jamy ustnej może uchronić przed koronawirusem. Niestety, nie ma dowodów na to, że któraś z tych metod zabezpiecza przed zakażeniem.

Nie pomoże też spryskiwanie skóry środkami na bazie alkoholu lub tymi uwalniającymi chlor. Takie działanie może być wyjątkowo szkodliwe dla skóry, dróg oddechowych i błon śluzowych oczu oraz jamy ustnej.

Natomiast z pewnością środki do dezynfekcji na bazie alkoholu lub chloru są pomocne w utrzymaniu higieny powierzchni, z którymi mamy kontakt, takich jak blat stołu, słuchawka od telefonu czy klamka do drzwi.

 1. Jak uchronić się przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała wytyczne co do tego, jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Najrozsądniejsze jest oczywiście unikanie kontaktu z osobami, które mają objawy grypy czy przeziębienia przypominające objawy zakażenia koronawirusem.

Jeśli jednak już zauważymy niepokojące symptomy jak kaszel i kichanie, to powinniśmy zakrywać usta i nos chusteczką lub nosić w tym czasie ochronną maseczkę.

Co do obecności wirusa na powierzchniach metalowych, szklanych lub plastikowych, to może on się utrzymywać na nich nawet do 9 dni. W miejscach publicznych ważne jest więc stosowanie odpowiednich procedur dotyczących dezynfekcji. Na koronawirusa działają środki zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu. W ciągu minuty potrafią one poradzić sobie ze śmiertelnym wirusem.

Natomiast podstawą jest mycie rąk wodą z mydłem lub płynem na bazie alkoholu.

 1. Instrukcja mycia rąk

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował instrukcję mycia rąk, ponieważ nie ma w tej chwili lepszego sposobu na to, żeby we własnym zakresie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest to wirus osłonkowy, który jest podatny na działanie mydła oraz wszystkich rozpuszczalników lipidów. Zatem nawet mycie naczyń z użyciem płynu do tego przeznaczonego, pozwala usunąć go z powierzchni naczyń oraz dłoni.

Mycie rąk to czynność zdawałoby się banalnie prosta, ale wiele osób robi to pobieżnie, czasem bez użycia mydła. Tymczasem niezwykle ważne jest stosowanie tego środka myjącego i dotarcie do wszelkich zagłębień i miejsc między palcami.

GIS instruuje, by najpierw zwilżyć ręce ciepłą wodą i nałożyć mydło w płynie w zagłębienia dłoni. Potem należy namydlić obydwie ich wewnętrzne powierzchnie, a następnie spleść palce i je namydlić.

Kolejna czynność to namydlanie kciuka lewej dłoni drugą ręką i na przemian. Potem wnętrzem jednej dłoni namydlamy wierzch drugiej, aż przechodzimy do nadgarstków. Należy poświęcić im kilka sekund.

Na koniec tej procedury dokładnie spłukujemy dłonie pod bieżącą wodą i starannie je suszymy. Czynność powinna trwać minimum 30 sekund. GIS informuje, że może w znacznym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się nie tylko groźnego wirusa, ale też wielu bakterii.

UWAGA! Po dokładnym myciu dłoni nie susz ich suszarką do rąk, ponieważ może rozprzestrzeniać bakterie E.coli czy salmonellę. Powodem jest to, że często ludzie suszą dłonie, choć nie umyli ich dokładnie, a zaledwie zmoczyli wodą, nie używając środka myjącego. Badania wykazały, że wokół suszarek jest aż 27 razy więcej zarazków, niż wokół dyspenserów z ręcznikami papierowymi.

 1. Instrukcje dla powracających z obszarów zagrożonych

Okres wylęgania się koronawirusa wynosi najczęściej 5-6 dni, choć czasem może trwać nawet do 14. Gorączka powyżej 38 stopni, kaszel i duszności są symptomami, których nie wolno bagatelizować. Gdy je zaobserwujemy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tymczasem GIS przypomina, że w przypadku kiedy podróżujący powraca z obszarów wysokiego ryzyka występowania koronawirusa już w samolocie ma miejsce pierwsza weryfikacja, czy podróżujący ma objawy choroby i np. podwyższoną temperaturę ciała.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową

Jeśli u podróżującego z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV stwierdzi się niepokojące objawy, to wtedy zajmie się nim lotniskowa służba zdrowia.

Clean your hands:

Wash your hands often with soap and water for at least 20 seconds especially after you have been in a public place, or after blowing your nose, coughing, or sneezing.

 • If soap and water are not readily available, use a hand sanitizer that contains at least 60% alcohol. Cover all surfaces of your hands and rub them together until they feel dry.
 • Avoid touching your eyes, nose, and mouth with unwashed hands.

 

Avoid close contact

Take steps to protect others

 

Stay home if you’re sick

Cover coughs and sneezes

 • Cover your mouth and nose with a tissue when you cough or sneeze or use the inside of your elbow.
 • Throw used tissues in the trash.
 • Immediately wash your hands with soap and water for at least 20 seconds. If soap and water are not readily available, clean your hands with a hand sanitizer that contains at least 60% alcohol.

Wear a facemask if you are sick

 • If you are sick: You should wear a facemask when you are around other people (e.g., sharing a room or vehicle) and before you enter a healthcare provider’s office. If you are not able to wear a facemask (for example, because it causes trouble breathing), then you should do your best to cover your coughs and sneezes, and people who are caring for you should wear a facemask if they enter your room. Learn what to do if you are sick.
 • If you are NOT sick: You do not need to wear a facemask unless you are caring for someone who is sick (and they are not able to wear a facemask). Facemasks may be in short supply and they should be saved for caregivers.

Clean and disinfect

 • Clean AND disinfect frequently touched surfacesdaily. This includes tables, doorknobs, light switches, countertops, handles, desks, phones, keyboards, toilets, faucets, and sinks.
 • If surfaces are dirty, clean them:Use detergent or soap and water prior to disinfection.

To disinfect:
Most common EPA-registered household disinfectants will work. Use disinfectants appropriate for the surface.

Options include:

 • Diluting your household bleach.
  To make a bleach solution, mix:

o    5 tablespoons (1/3rd cup) bleach per gallon of water
OR

o    4 teaspoons bleach per quart of water

Follow manufacturer’s instructions for application and proper ventilation. Check to ensure the product is not past its expiration date. Never mix household bleach with ammonia or any other cleanser. Unexpired household bleach will be effective against coronaviruses when properly diluted.

 • Alcohol solutions.
  Ensure solution has at least 70% alcohol.
 • Other common EPA-registered household disinfectants.
  Products with EPA-approved emerging viral pathogens pdf icon[7 pages]external iconclaims are expected to be effective against COVID-19 based on data for harder to kill viruses. Follow the manufacturer’s instructions for all cleaning and disinfection products (e.g., concentration, application method and contact time, etc.).

 

You can obtain more information on COVID-19 at:  https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html