Arkadiusz Górecki

ARKADIUSZ GÓRECKI – urodził się w Olsztynie, rozpoczął naukę gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie w klasie puzonu mgr. Henryka Zinkiewicza. Następnie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie puzonu prof. Romana Siwka, którą ukończył w 2000 roku otrzymując tytuł magistra sztuki w grze na puzonie. Podczas studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie podjął również studia doktoranckie – solistyczne w  Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu pod kierunkiem światowej sławy solisty prof. Jacquesa Maugera. Studia te ukończył z wyróżnieniem otrzymując pierwszą nagrodę Konserwatorium Paryskiego oraz tytul doktora sztuki w roku 2001.

Arkadiusz Górecki brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich dla instrumentów dętych blaszanych doskonaląc swoje umiejętności gry na puzonie pod kierunkiem takich sław jak:  Ardash Marderosian, Vern Kagarice, Michel Becquet, Alain Manfrin, Jean Raffard, Jay Friedman, Charles Vernon, Adolph „Bud” Herseth i innych. Był również laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to np.:  1999 – Pierwsza Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Puzonowym w Nicei; 2001 – Laureat  Ogólnopolskiego Festiwalu Puzonowego w Warszawie; 2001 – Pierwsza Nagroda na Miedzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Leopolda Bellana w Paryżu; 2001 – Pierwsza Nagroda w Konkursie Puzonowym Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Paryżu. W latach 2000-2002 Arkadiusz Górecki był również stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki  rządów Polski  i Francji.

Arkadiusz Gorecki bral udzial w nagraniach płyt z muzyką klasyczną, które wielokrotnie były nominowane w Polsce do nagrody Fryderyka.

Współpracouje z wieloma orkiestrami i zespołami jak np.: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Warsaw Brass, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Filharmonia Olsztyńska, Filharmonia Słupska. Jako solista i kameralista występował w wielu krajach Europy. Uczestniczył, jako pierwszy puzonista i menadżer World Tour Orchestra w europejskim turne światowej gwiazdy rocka, grupy „YES”.

ImageOd 2002 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych,  gdzie w 2006 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym im. Roosevelta w Chicago (Roosevelt University of Chicago) w klasie prof. Jaya Friedmana. W latach 2002 – 2005 Arkadiusz Górecki  był pierwszym puzonistą  The CIVIC Orchestra of Chicago.

Uznawany na świecie jako czołowy puzonista młodego pokolenia, obecnie występuje jako solista i kameralista w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – wymieniajac tylko kilka: Chicago Symphony Hall, Carnegie Hall-New York, Gewandhaus-Lipsk, Salle Pleyel-Paryż, Tonhalle-Zürich. W Stanach Zjednoczonych i Europie współpracuje z takimi orkiestrami jak: The Chicago Symphony Orchestra, Northwest Indiana Symphony Orchestra, Simfonia da Camera, Glenview Symphony Orchestra, Lincolnwood Chamber Orchestra i inne. Jest założycielem i członkiem grupy puzonowej o nazwie The Chicago International Trombone Ensemble – CITE; należy rownież do prestiżowej grupy muzycznej  International Chamber Artists w Chicago. Arkadiusz jest czesto zapraszany jako juror na konkursy miedzynarodowe i jako profesor, by prowadzic muzyczne kursy mistrzowskie na calym swiecie. Jest dyrektorem artystycznym The Chicago   International Orchestra. W latach 2007 i 2008 dyrygowal premierami amerykanskimi „Oratorium” i „Kantata” – kompozycje Zbigniewa Małkowicza na głosy solo, chóry i orkiestrę.

Jako profesor współpracuje gościnnie z University of Illinois at Urbana-Champaign, Roosevelt Universiyty,

Konserwatorium Paryskim, Akademią Muzyczną w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i wieloma innymi.

Od 2009/2010 roku jest dyrektorem muzycznym w Notre Dame High School for Girls oraz St. Ferdinand School w Chicago.

W roku 2011 byl wspolorganizatorem wielkiego polonijnego przedsiewziecia artystyczno-duchowego jakim byl Tydzien Pamieci Smolensk 2010, podczas którego odbyły się dwa koncerty Requiem Mozarta. W 2012 został zaproszony przez Maestro Gilberta Levine do udzialu w koncercie Peace Throughtout the Music poświeconego pierwszej rocznicy beatyfikacji bł. Jana Pawła II, który odbył się w Chicago Symphony Hall.

Wraz z żoną Elizą, jako parafianie prowadza chór “Śpiewajmy Panu” przy Parafii Swietej Trójcy w Chicago. Od 2010 roku prowadzą również program muzyczny dla dzieci i młodzieży w polskiej szkole św. Ferdynanda w Chicago, gdzie można nauczyć się gry na wielu instrumentach, emisji głosu, teorii i historii muzyki.