Kondolencje

Do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej napłynęły kondolencje z całego świata.

Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci pana Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski, jego małżonki i osób towarzyszących. Zginęli w drodze do Katynia, miejsca kaźni tysięcy polskich oficerów zamordowanych siedemdziesiąt lat temu. Wszystkich polecam miłosiernemu Panu życia.

 

papież Benedykt XVI.

Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu „Solidarność” i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności.

Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych

Ponieważ znałem dobrze prezydenta Lecha Kaczyńskiego wiem, że był wielkim polskim patriotą, który walczył o wolność swojego kraju i chciał z całych sił demokratycznej Polski w silniejszej Europie. Był człowiekiem wielkich przekonań, a takich ludzi potrzebuje Europa.

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej

Kochał swój kraj, był wojowniczym Europejczykiem. Całe jego życie koncentrowało się na walce o wolność Polski i wolność Europy.

 Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Lech Kaczyński poświęcił życie dla swojego kraju. Niestrudzony obrońca idei, w które wierzył, zawsze z poświęceniem walczył o wartości, które doprowadziły go do polityki: o demokrację, wolność i sprzeciw wobec totalitaryzmu.

Nicolas Sarkozy, prezydent Francji

Temu człowiekowi zależało. Nie udawał, tylko naprawdę się troszczył. Mogłeś lubić Lecha Kaczyńskiego, albo nie, ale on był wyjątkowy. Nie było w nim sztuczności i był bardzo dobrym człowiekiem. Nie można nauczyć się być dobrym człowiekiem. Jesteś nim albo nie, a Lech Kaczyński był bardzo dobrym człowiekiem.
Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji

Przez całe swe życie Lech Kaczyński był prawdziwym polskim patriotą, gorącym orędownikiem zasad, na których opiera się nasz sojusz wolności, demokracji i solidarności. Lech Kaczyński był u narodzin Solidarności – ruchu, który odegrał kluczową rolę dla zakończenia zimnej wojny i przyczynił się do obalenia komunizmu w Polsce, a później – jako prezydent Polski – odegrał rolę w przekształcaniu Polski w silnego sojusznika, którego znamy i szanujemy.

Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO

Prezydent Kaczyński był jedną z postaci, które kształtowały współczesną historię polityczną Polski – począwszy od działalności w ruchu „Solidarność”, poprzez długą i wybitną karierę w służbie publicznej, gdzie m.in. sprawował funkcję ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy, aż po urząd prezydenta Polski. Świat będzie go opłakiwał i pamiętał jako żarliwego patriotę i demokratę.

Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii

Tragiczna śmierć polskiego prezydenta, jego małżonki i innych osób, jest okrutnym wydarzeniem, które wstrząsnęło, zszokowało mnie, zasmuciło i dotknęło osobiście. Lech Kaczyński był wielką osobowością, synem polskiego narodu i nieprzeciętnym człowiekiem. Straciłem prawdziwego Przyjaciela.

Vaclav Klaus, prezydent Republiki Czeskiej

Znałem prezydenta Kaczyńskiego jako wielkiego polskiego patriotę i wielkiego przyjaciela Izraela. Wielce przyczynił się do otwarcia nowej karty w stosunkach między Polakami a Żydami.

Benjamin Netanjahu, prezydent Izraela

Jest to nie tylko strata dla Polski, ale także dla całego świata – szczególnie dla tych, którzy czują się blisko Polski. Polskę i Węgry łączy wielowiekowa przyjaźń, dlatego głęboko przeżywamy tę stratę.

Gordon Bajnai, premier Węgier 

Polski prezydent był moim bliskim przyjacielem i prawdziwym przyjacielem Litwy, a także narodu litewskiego. Od chwili, gdy Lech Kaczyński został prezydentem Polski, jego szczerość, prawość, ideały, a także konkretne działania służyły za siłę napędową dla pogłębiającego się dialogu i współpracy między naszymi narodami.

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy

Prezydent Kaczyński był wielkim przyjacielem Ukrainy i tragiczna wieść bólem odezwała się w sercach wszystkich zwolenników wyboru europejskiego, ukraińsko-polskiego porozumienia i przyjaźni. Wiemy i zawsze będziemy pamiętali wszystko, co zdziałał prezydent Kaczyński i jego rodacy dla wzmocnienia naszego partnerstwa
strategicznego, wsparcia europejskich i euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy

Niezmiernie szanowałem Lecha Kaczyńskiego – i jako człowieka, i jako polityka. Lech Kaczyński był wspaniałym człowiekiem, uczciwym i pryncypialnym politykiem, patriotą swojego kraju.

Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący parlamentu Białorusi

Ceniłem go jako wielkiego patriotę, człowieka głęboko oddanego sprawie niepodległości, którego świadomość polityczna była głęboko zakorzeniona w walce o wolność, w walce Powstania Warszawskiego i Solidarności. Za to wszyscy powinni go cenić i na pewno cenią.

Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych